Cesta k textu na webu --> www.cssb.cz / O nás / Rady a Zajimavosti / Rady pro pečující / Nežádoucí únik moči

 

Co obnáší nežádoucí únik moči
Inkontinence neboli nežádoucí únik moči se objevuje v jakémkoliv věku. Je to způsobeno mnoha různými aspekty. Spolu se stárnutím se však pravděpodobnost vzniku inkontinence zvyšuje. Může za to především povolené svalstvo pánevního dna. Objevit se však může i jako doprovodný jev nějaké nemoci – např. neurologického onemocnění, cukrovky, mozkové mrtvice či po operaci (gynekologické u žen nebo operaci prostaty u mužů).
 
Pod odborným dohledem
Jakmile vás nežádoucí únik moči zaskočí, je vhodné co nejdříve zajít k lékaři. Jedině odborník provede potřebná vyšetření, zjistí stupeň inkontinence a zvolí způsob léčby. Ukáže vám cvičení na posilování pánevního dna a může vám předepsat poukaz na inkontinenční pomůcku.
 
Jak se neztratit v sortimentu inkontinenčních pomůcek
Inkontinenčních pomůcek existuje velké množství. Jsou rozdělené podle stupně inkontinence. Zatímco pro lehký únik moči vám postačí inkontinenční vložky (rozlišujeme vložky pro ženy a vložky pro muže), při větším úniku moči bude třeba zvolit některé z inkontinenčních plenkových kalhotek. Existují plenkové kalhotky, které vypadají a oblékají se jako klasické spodní prádlo. Tyto kalhotky jsou určeny především pro mobilní pacienty, kteří vyžadují pohodlné navlékání pomůcky. Méně pohyblivým osobám, osobám s vyšším stupněm inkontinence, případně pro použití v noci poslouží inkontinenční plenkové kalhotky zalepovací. Ty vypadají jako dětská papírová plenka, mají po stranách lepítka na suchý zip. Při jejich oblékání je vhodné využít práce asistenta. Některé druhy zalepovacích plenkových kalhotek slouží dokonce pro inkontinenci stolice.

 
Nepodceňujte výběr
Spolu s obavou z pomočeného oblečení přichází také strach z nežádoucího zápachu moči. Obě tyto komplikace mohou u jedince způsobovat velký stres. Moderní inkontinenční pomůcky dokážou moč nejen spolehlivě odvést od těla a uzamknout ji v sobě, ale pohlcují také právě zmiňovaný zápach moči. Důležité je dbát na správný výběr pomůcky (podle stupně své inkontinence), inkontinenční kalhotky vybírat podle obvodu svých boků a sledovat savost produktu.
 
Péče o pokožku zatíženou inkontinencí
Nezbytností je dodržovat zvýšenou hygienu. Na trhu je možné pořídit kosmetiku, která je určena právě pro použití při inkontinenci. Pokožka zatížená inkontinencí je citlivá. Nesvědčí ji vysušování vodou a mýdlem, ani časté otírání ručníky. Pokožka starších osob se hojí mnohem déle než normální pokožka. Krokem číslo jedna by mělo být její čištění. Je možné použít různé čistící pěny nebo mycí emulze. Dále je třeba kůži hydratovat tělovými krémy či mléky a za použití bariérových krémů ji chránit před působením moči.
 

Vidina lepších zítřků
Ačkoliv se jedná o nezáviděníhodný neduh, je třeba si uvědomit, že inkontinenci je většinou možné léčit nebo úplně vyléčit. Chce to v tomto případě zahodit stud za hlavu a vyrazit k lékaři co nejdříve. Odborník řeší nežádoucí únik moči dnes a denně a vaše komplikace ho nezaskočí. Za trochu té naděje na lepší zítřky to určitě stojí. Uvidíte, že se budete cítit mnohem jistěji, když budete znát svůj zdravotní stav a vědět, co od něj můžete očekávat.