Cesta k textu na webu --> www.cssb.cz / O nás / Rady a Zajimavosti / Zdraví / Orgánové hodiny

 

Orgánové hodiny a biorytmy-

 

Nejvíce zatížené orgány podle jednotlivých měsíců:

Leden

močový měchýř

Únor

ledviny

Březen

žlučník

Duben

játra

Květen

srdce

Červen

tenké střevo

Červenec

krevní oběh (lynfatický systém

Srpen

tři ohřívače - teplo

Září

slezina, slinivka

Říjen

žaludek

Listopad

plíce

Prosinec

tlusté střevo

Stejně tak i v kratším rytmu přímo ve dvou hodinách ostatních orgánů je párový orgán nejvíce aktivní a to 10 minut...

 HODINA

MAXIMUM ČINNOSTI

MINUTY V CYKLU

MINIMUM  ČINNOSTI

1 až 3

JÁTRA

0 až 10

TENKÉ STŘEVO

3 až 5

PLÍCE

10 až 20  

MOČOVÝ MĚCHÝŘ

5 až 7

TLUSTÉ STŘEVO

20 až 30

LEDVINY

7 až 9

ŽALUDEK

30 až 40

OBAL SRDCE

9 až 11

SLINIVKA,SLEZINA

40 až 50

TŘI OHŘÍVAČE

11 až 13

SRDCE

50 až 60

ŽLUČNÍK

13 až 15

TENKÉ STŘEVO

60 až 70

JÁTRA

15 až 17

MOČOVÝ MĚCHÝŘ

70 až 80

PLÍCE

17 až 19

LEDVINY

80 až 90

TLUSTÉ STŘEVO

19 až 21

OBAL SRDCE

90 až 100

ŽALUDEK

21 až 23

TŘI OHŘÍVAČE

100 až 110

SLINIVKA,SLEZINA

23 až 1

ŽLUČNÍK

110 až 120

SRDCE

DŮLEŽITÉ!!! takže  můžeme působit na párový orgán nejen v určitou dvojhodinu, přináležící k párovému orgánu, ale i v konkrétních deseti minutách i třeba jiného orgánu v jeho denním cyklu.

Příklad:

Potřebujeme si vzít léky nebo bylinné čaje na Plíce, ale to by bylo správně jen mezi 3. a 5. hodinou časně ráno. Navíc jej chcete pít vícekrát denně. Vstáváte kolem 07,00h a  řekněme nejpozději si chceme vzít poslední čaj do 20,00h. Během 12-ti hodin si můžeme 3x až 4x  dát bylinný čaj na Plíce a to vždy v 10. až 20. min dvouhodinového cyklu jiného orgánu... takže jak na to??

1. čaj - 07,10h - 07,20h (sice je čas Žaludku - 7,00h až 9,00h , ale pro plíce platí kromě jejich cyklu od 3,00- 5,00 hodin ráno také 10- 20 minut vždy začínajícího jiného cyklu, takže nemusíte kvůli tomu ponocovat a čaj si můžete dát třeba  po 4 hodinách)

2. čaj - 11,10h - 11,20h (Srdce - 11,00h až 13,00h)

3. čaj - 15,10h - 15,20h (Močový Měchýř - 15,00h až 17,00h)

4. čaj - 19,10h - 19,20h (Obal Srdce - 19,00h až 21,00h)

Pokud budete chtít pít čaje jen 3x, pak je možné udělat odstup třeba po 6 hodinách a pak by to bylo:

1. čaj - 07,10h - 07,20h;   2. čaj - 13,10h - 13,20h; 3. čaj - 19,10h - 19,20h

Když si v této "desetiminutovce" dáte ještě cvičení na očistění, harmonizaci a posílení konkrétního orgánu, udělali jste více než dost pro sebe po všech stránkách...!!!

 

 

 

Co a kdy – orgánové hodiny

 Převzato z: http://www.zsborek.cz/info/hodiny.htm

Půlnoc: Zatímco si blaženě spíme, dostává signál pokožka na hlavě, aby stimulovala růst vlasů. Právě tehdy je totiž vylučován v nejvyšší míře růstový hormon STH. Vlasy nám povyrostou o 0,35 mm za den . Půlnoc napjatě očekávají i těhotné ženy. Právě tehdy se uvolňuje nejvíce hormonu progesteronu a ženy dostanou většinou porodní bolesti.

1 hodina: Kritický okamžik nastává pro lidi nemocné dnou. Koncentrace močových kyselin v krvi a ostatních tělesných tekutinách je totiž nejvyšší za celých 24 hodin.

2 hodiny: Dobře, že máme hormon vasopressin. Stará se totiž o zadržování vody v organismu, a tak se nepřímo postará i o to, abychom se v noci nepomočili, a potlačí i potřebu jít na záchod.

3 hodiny: Nejhorší doba pro astmatiky je tady. Příčinou je fakt, že adrenalin a záněty potlačující hormony jsou na nejnižší hladině. Zužují se dýchací cesty. Tělo také produkuje nejvíce látky způsobující křeče - histaminu. Proto je třeba, aby si nemocní vzali před spaním své léky, pomáhá také vitamin B a C.

4 hodiny: Kritický okamžik pro život. Právě teď dosáhl krevní tlak minima. Tělo dostává nejméně kyslíku a potravin, takže může dojít k selhání nemocného orgánu.

5 hodin: Jste příliš unavení, než abyste vstávali? Nedivte se, spací hormon melatonin právě teď zaplavuje vaše tělo nejvíce.

6 hodin: Tělo dostává signály pro start do nového dne. Vylučují se hormony, které zrychlují srdeční tep a zvedá se krevní tlak. Léky proti vysokému krevnímu tlaku působí nejlépe právě teď. Páry, které si přejí dítě, mají o této hodině ideální šanci, nejlépe v 5. 54 minut!

7 hodin: Těžká doba pro revmatiky. Hormony, které se starají o klidnění zánětů, jsou právě nyní na své nejnižší hodnotě.

8 hodin: Krevní tlak a tep se stále zvyšují, do těla je vylučován stresový hormon cortisol. Hrozí nebezpečí infarktu a migrenikům právě teď hrozí, že propukne záchvat.

9 hodin: Trávicí trakt jede naplno. Je ideální čas na pořádnou snídani, která zásobí tělo živinami a vitamíny.

10 hodin: Mozek vykazuje velkou aktivitu, nejvíc ale funguje krátkodobá paměť. Nastává vhodná doba na konference a zkoušky. Aktivnější během dne již nebudeme.

11 hodin: Imunitní systém se přebudovává, a tak začíná slábnout. A to je největší šance pro viry a bakterie. Kolem jedenácté dopoledně se proto určitě vyhněte přeplněným čekárnám nemocných lidí.

12 hodin: Krevní tlak je na svém maximu a hrozí nebezpečí infarktu. Je ten správný čas udělat si pauzu a projít se na čerstvém vzduchu. Pacienti s vysokým krevním tlakem by neměli zatěžovat organismus tučnými jídly a alkoholem.

13 hodin: Tělo "přeřazuje" na nižší stupeň, chystá se trávení snídaně. Právě v této době je nejvyšší vylučování moči, a proto možná častěji běháte na záchod.

14 hodin: Kvůli procesu trávení cítíme pokles energie. Potřebujeme siestu. Právě v této době proto na silnicích dochází k nejvíce nehodám.

15 hodin: Chcete si trhat obočí? Zajít k zubaři? Tak toto je ideální hodina. Díky nejvyšší hodnotě vylučování endorfinu jsme citliví o něco méně. Je to jako kdybychom si vzali lék proti bolesti.

16 hodin: Ideální doba na kurz cizího jazyka a trénování slovíček. Právě v této chvíli totiž funguje nejlépe dlouhodobá paměť.

17 hodin: Pokud chcete něco dělat manuálně, vyhraďte si na to čas v pět odpoledne. Vědci zjistili, že v této chvíli máme nejpevnější stisk ruky!

18 hodin: Tělo je unavené. Klesá puls a krevní tlak. Máte chuť na skleničku? Nechte si ji zajít. V této době jsou játra nejméně prokrvena a měla by velké problémy s odbouráváním alkoholu.

19 hodin: Ideální chvíle na večeři. Naše chuťové a čichové buňky pracují naplno, takže si jídlo vychutnáme.

20 hodin: Ten, kdo trpí pálením žáhy, by si měl právě teď vzít léky. Produkce žaludečních kyselin je totiž na svém maximu. Také je to ideální doba pro užití léků na revma.

21 hodin: A tohle je hodina požitků! Kdo má chuť na skleničku, měl by si ji dát v devět večer! Jaterní enzymy odbourávající alkohol jsou na nejvyšší hodnotě. Také smysly jsou nejaktivnější díky ústupu adrenalinu. A nejlépe uděláte, když si při "skleničce" vychutnáte dobrou knihu nebo film.

22 hodin: Imunitní systém je na vrcholu. Měli bychom zapomenout na jakékoliv akce. Právě v tuto chvíli je naše citlivost na bolest největší.

23 hodin: Doba vhodná k usínání. Vysoká hodnota "spacího hormonu" melatoninu nám dává pocit únavy. Lidé označovaní za noční ptáky mají však tuto dobu posunutou o tři hodiny později.