Cesta k textu na webu --> www.cssb.cz / O nás / Rady a Zajimavosti / Strava a byliny / Brokolice

 

O prospěšnosti Brokolice

Brokolice je jedním kultivarů zelí. Vyšlechtěna byla nejspíš na Kypru, a to ještě v předantických dobách. Vypadá to, že v sobě spojila všechny prospěšné vlastnosti svých zelných příbuzných. Možná, že není zázračná, ale vašemu zdraví může jenom prospět. Kdo si chce udržet štíhlou linii a podpořit své zdraví, nemusí váhat. Obsahem cenných bílkovin předeběhla brokolice chřest i špenát. Zpomaluje proces stárnutí, je prevencí rakoviny, vitamínů C a A má více než citrusy nebo mrkev. Ovšem tím výčet jejích předností zdaleka nekončí.

Zajímavá fakta o brokolici:

1. Opravdu to není vtip – 10 Dg brokolice má jenom 34 kalorií. Kromě nízké kaloričnosti je pro fanoušky štíhlé linie a dokonalé pleti přínosná svým působením proti celulitidě. Optimální obsah draslíku pomáhá odvádění tekutin z tkání a měď posiluje ochablou pokožku problémových partií. Vláknina optimalizuje činnost střeva, pomáhá odvádění balastních látek, odstraňuje zácpu, je prevencí trávicích potíží, brání přejídání a pomáhá udržovat optimální hladinu krevního cukru.

2. Jako všichni zástupci čeledi brukvovitých, také brokolice pomáhá přirozenou cestou omezit mastné kyseliny. Patří k nejúčinnějším přírodním antisklerotickým potravinám. Vysoký obsah rozpustné vlákniny umožňuje snižování „zlého“ cholesterolu.

3. Americko-kanadská studie z roku 2007, provedená na 1300 mužích, o které informoval časopis Journal of the National Cancer Institute, dokládá účinnost brokolice v prevenci nádorového onemocnění prostaty. Vedoucí týmu Victoria Kirschová k výsledkům studie prohlásila: „Je faktem, že muži, kteří jedí hodně košťálové zeleniny, bývají zdravější než ostatní.“ Již dřívější studie naznačovaly spojení mezi konzumací zeleniny a rizikem rakoviny prostaty. Žádná se ale nesoustředila na zhoubnou formu této nemoci. Když se na ni vědci zaměřili, ukázalo se, že riziko klesá s tím, kolik pacienti konzumovali brokolice a také květáku. Už jedna porce brokolice týdně znamenala, že riziko onemocnění bylo o 45 procent nižší.
4. Článek v časopisu Journal of Agricultural and Food Chemistry z roku 2008 poukazuje na biochemické zkoušky prováděné na universitě státu Connectitut, které odhalily pozoruhodné změny v srdečním svalu. Vědci dospěli k závěru, že brokolice vyvolala v organismu vyšší produkci proteinu thioredoxinu, který chrání buňky srdečního svalu.

5. Kromě zmiňovaných vitamínů C a A obsahuje brokolice vitamíny E, B1, B2, kyselinu listovou (B9) a z minerálních látek pak především draslík, vápník, fosfor a síru.

6. Brokolice obsahuje velké množství chlorofylu, jehož struktura je velice blízká struktuře krevního barviva hemoglobinu. Chlorofyl zvyšuje schopnost těla hemoglobin produkovat. Protože hemoglobin uskutečňuje přenos kyslíku, ovlivňuje chlorofyl regeneraci organismu a zpomaluje proces stárnutí. Uplatňuje se také při tvorbě krve, zlepšuje její přenosnou kyslíkovou kapacitu a zlepšuje metabolismus organismu. Už od pradávna byly zelené části rostlin využívány pro svoje léčebné účinky. Chlorofyl má totiž výrazný vliv na hojení ran, včetně popálenin. Snižuje také svědění a bolestivost postiženého místa. V organismu působí silně protizánětlivě.

7. Je třeba počítat s tím, že drtivá většina předností u této zeleniny zmizí tepelnou úpravou. Utrpí ostatně i její chuťové a také estetické vlastnosti. Nejčastěji je proto doporučováno konzumovat brokolici syrovou nebo ji upravovat na páře po dobu asi pěti minut.

Konzumace této zeleniny má i svá rizika. Kdo užívá léky na ředění krve, neměl by ji jíst ve větším množství, protože by mohla zesílit jejich účinek. Konzumace více než dvou hrnků brokolice denně může také zvýšit riziko tvorby ledvinových kamenů.