Cesta k textu na webu --> www.cssb.cz / O nás / Rady a Zajimavosti / Zdraví / Jak působí strach

 

Jak působí strach

Ke slunečnému létu se sice povídání o strachu na první pohled příliš nehodí, ale vzhledem k tomu, že v některých případech může strach znamenat i pozitivní sílu, která nás ochrání třeba před zbytečným riskováním, věnujme mu pozornost i v tomto období...Jinak je ovšem STRACH emocí, která nám spíše škodí než prospívá a dlouhodobě prožívaný strach se odráží i na stavu fyzického těla...
Co se děje v našem těle, když prožíváme strach?

 

Síla strachu

Jak silnou emocí je strach?
Strach patří mezi nejsilnější emoce, je určitě silnější než třeba zuřivost, kterou často pokládáme za vrchol našeho emočního spektra, tu je člověk schopen vědomě ovládnout a potlačit, ale ovládnout strach je mimořádně složité. Jedinou věcí, které se opravdu musíme bát, je strach. Podotýkám, že potlačit silnou emoci není to nejšťastnější řešení, mnohem zdravější je přiměřeně ji vyventilovat, zpracovat. Jenže jak? Existují krásné citáty o strachu.
„Nesmím se bát. Strach zabíjí myšlení. Strach je malá smrt, přinášející naprosté vyhlazení. Budu svému strachu čelit. Dovolím mu, aby prošel kolem mne a skrze mne. A až projde a zmizí, otočím se a podívám se, kudy prošel. Tam, kam strach odešel, nic nezůstane. Zůstanu pouze já.“
„Postav se strachu čelem, jinak se ti vyšplhá po zádech.“


Prožívaný strach často pociťujeme i fyzicky. Je možné říci, kde v těle strach „sídlí“?
Podle starých medicínských mistrů má každá emoce v těle svůj orgán a podle těchto učení jsou orgánem strachu ledviny. A potažmo močový měchýř. Ledviny mají na starosti tři otvory rektum, uretru a otvor pohlavních orgánů. A ovlivňují vlasy, kosti, zuby.  Takže možností je více.  Navíc ledviny jsou nositeli životní energie, schraňují životní esenci, energii, která nám je daná a ta když se oslabí, může se to promítnout opravdu kdekoliv na fyzické úrovni. Strach před zkouškou lze pociťovat nevolností, bolestmi břicha, častým močením, ale i průjmy. Strach před něčím novým, někam vykročit se může promítnout do kolen – bolesti, otok.
Například před několika lety, když se u nás vyskytly ničivé povodně, se najednou objevilo mnoho případů cukrovky. Oslabení ledvin, mělo za následek oslabení slinivky. Šlo o krátkodobou poruchu metabolizmu cukrů, těmto pacientům dobře pomáhalo homeopatikum Argentum nitricum, což je jeden z léků na pomoci při poproblémech z této emoce, a příznaky cukrovky po čase ustupovaly. Na tomto příkladu je dobře vidět, že strach se u každého člověka projeví jinak, záleží na našich vlohách, dispozicích, na tom, jak vnímáme svět a jak reagujeme na různé situace a události.


Důsledky strachu


Co se děje v těle člověka, který pociťuje strach?
Náš psychický stav ovlivňuje typ látek, které se vyplavují do těla, jde o  – informační bílkoviny, neuroopiopeptidy, ovlivňující imunitní systém buď pozitivně nebo negativně.Psychika je v tomto směru velmi mocná – uvědomme si, že naše každá nálada znamená vlastně chemii. 
Pokud je imunitní systém dlouhodobě vystaven negativnímu působení, začne být vyčerpaný a přestane zvládat své denní úkoly. Úzkost, strach navíc opravdu odčerpávají rezervy, omezují nám náš manipulační prostor (úzkost je velmi výstižné slovo)
Je pravda, že lidé úzkostlivě se starající o své zdraví a trpící obavami  z nemocí mají odlišné laboratorní výsledky od těch, kteří se takovými myšlenkami příliš (nebo vůbec) nezabývají a i jinak stonají.
Z první světové války jsou naprosto přesvědčivé srovnávací studie o rozdílnosti v rychlosti hojení, uzdravování vojáků z obou linií – vítězících a prohrávajících.

Hraje strach roli i při vnímání bolesti?
Strach se na vnímání bolesti podílí, strach „má velké oči“, „strach má sto očí a všechny jsou pro to, aby týraly bušící srdce.“  Každý dostaneme  do vínku nějaké „kořínky“, dané jednak geneticky – rodově, dále je získáváme v průběhu těhotenství,  a určitě průběhem porodu .  Tyto kořínky -vlohy, plus další zážitky v ranném dětství jsou základem našeho vnímání světa, našeho naladění, vnitřního filmu, který pak žijeme, skrz který pak svět, situace vnímáme. To pak i formuje naše vnímání různých emocí, tedy i strachu a případně bolesti. Jestli se ta vloha – kořínek opravdu uchytí, to záleží pak na dalších zážitcích, rekcích okolí, hlavně rodičů. Toto je hodně patrné u dětí, při odběrech, při ošetřování jejich úrazů, jejich nemocí. Kupodivu mám  radši, když se dítě nějakému bolavému zákroku zuřivě brání, než když si nechá pasivně dělat bolest. Bránit se strachu z bolesti je normální, nebojsové jsou jen v pohádkách a když se dítě nebrání, bývá v tom občas nějaká patologie v oblasti sebeobrany, sebevnímání.

Jakými způsoby lze účinně strach zvládnout?
Určitě homeopatickými léky, které způsobí, že strach nebude patologický, dále s některými formami strachu může pomoci kineziologie nebo metoda EFT, případně metoda rodinných konstelací, která dokáže leccos uvolnit. Pomoci může samozřejmě psycholog či psychiatr. Nejefektivnější léčbou je odstranění příčiny, ale to není vždy snadné. 
Důležité je uvědomit si, že mít strach je normální a že jde o to si ho připustit, podle možností zvládnout a naučit se s ním žít.